Teknoloji

Spotify’da Kullanıcı Tercihine Göre Faturalandırma Başladı

ABD merkezli teknoloji devi Google ile çevrimiçi müzik ve podcast platformu Spotify, Mart 2022‘de bir iş birliği duyurmuştu. Kullanıcılar, bu iş birliği kapsamında Spotify Premium ödemeleri, uygulama içerisinden Google Play Store’a bağlanmadan yapılabilecekti. Bu, Google tarihinde bir birinciydi. Çünkü birinci kere, kullanıcılar Google Play Store’u “bypass” edebileceklerdi.

Kullanıcı tercihine göre faturalandırma” olarak anılan iş birliği, şimdilerde hayata geçirilmiş durumda. Spotify tarafından yapılan açıklamalarda, yeni faturalandırma sisteminin test evresi kapsamında dünyanın dört bir yanında kullanıma sunulmaya başlandığı duyuruldu. 

Yeni periyot, Spotify ve kullanıcılar için avantaj sağlayacak!

Spotify’ın Google Play Store’u bypass etmesi demek, maliyetlerinin düşmesi anlamına geliyor. Bundan sonra Google, direkt Spotify ödemesi yapan kullanıcılar nedeniyle Spotify’dan aldığı komisyonu yüzde 4 düşürecek. Bu durumun kullanıcılar için avantajı olabilir. Öyle ki Spotify, düşen maliyetlerini kullanıcılara indirim olarak sunabilir. Ancak bunun yalnızca bir ihtimal olduğunu unutmamak gerekiyor. Spotify, komisyon farkını fiyatlardan düşmek yerine gelirine eklemeyi tercih de edebilir.

Yaşanan gelişmenin Google Play Store ile App Store’u birbirinden uzaklaştırdığını söyleyebiliriz. Çünkü her iki ekosistem de bugüne dek tek bir faturalandırma yolu sunuyordu lakin Spotify ile bu durum değişmiş oldu. Üstelik kullanıcının tercihine nazaran faturalandırma sistemi, ilerleyen devirlerde daha fazla geliştiriciye sunulacak. Böylece Android geliştiriciler, verdikleri hizmet karşılığında daha fazla para kazanmış ya da birebir yarar ile kullanıcılara daha uygun fiyatlı hizmet sunmuş olacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu